اخبار ویژه

برگزاری نشست تخصصی پیشگیری از آسیب های اجتماعی جامعه کار و تلاش/ارائه گزارشات و اقدامات انجام گرفته سازمانها در خصوص صیانت از کارگران در مقابل آسیب‌های اجتماعی

کد خبر : 18596
چهارشنبه 12 مرداد 1401 - 23:44
مسئول_سازمان_بسیج_کارگران_و_کارخانجات_استان_ایلام

به گزارش خبرنگار سازمان بسیج کارگری و کارخانجات استان ایلام، امروز صبح چهارشنبه ۱۲ مرداد ماه، اولین نشست تخصصی پیشگیری از آسیب های اجتماعی جامعه کار و تلاش استان در اداره کل تعاون، ...

به گزارش خبرنگار سازمان بسیج کارگری و کارخانجات استان ایلام، امروز صبح چهارشنبه ۱۲ مرداد ماه، اولین نشست تخصصی پیشگیری از آسیب های اجتماعی جامعه کار و تلاش استان در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور اعضا برگزار شد و در پایان این جلسه مصوباتی در این خصوص ارائه شد.
در ابتدای این جلسه، گزارشی از حوزه آسیب های اجتماعی کارگری استان توسط دکتر مجید صابری رئیس اداره اشتغال و مشارکت های مردمی بهزیستی استان ارائه شد.
دکتر صابری در این نشست با اشاره به طرح کاج و همچنین طرح ملی یاری گران زندگی گفت: سلامت روانی کارگران که نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور دارند همواره مد نظر برنامه ریزان و تصمیم سازان این حوزه بوده است.
وی افزود:با توجه به شیوع اعتیاد در محیط های کاری در سنوات گذشته، وزارت متبوع به طور مستقیم وارد عمل شد و در طرح ملی کاج اقدام به ورود عملی به محیط کار نمود و در این طرح سه بسته آموزشی در جهت صیانت از ابعاد جسمی و روانی کارگران انجام گرفت و این برنامه به مدت ۵ سال مداوم در سراسر کشور انجام گرفت‌.
این مقام مسئول بیان کرد: در استان ایلام، بنگاه های مشمول طرح کاج، عمدتاً بنگاه های ۵۰ تا ۵۰۰ نفر هستند و ۱۴ بنگاه اقتصادی برای عضویت در این طرح شناسایی شدند و پس از گفتگو و رایزنی با مدیران عامل و مسئولان بنگاه‌ها موفق به انعقاد تفاهم نامه با تعداد ۷ واحد از این بنگاه ها شدیم.
دکتر صابری افزود: هدف کلی طرح کاج، پیشگیری از اخراج کارکنان درگیر با اعتیاد در واحدهای تولیدی است و تلاش شده است اخراج آنان به عنوان آخرین گزینه در دستور کار واحدهای تولیدی باشد.
رئیس اداره اشتغال بهزیستی استان ایلام ادامه داد: در پایان سال ۱۴۰۰، با توجه به موفقیت در طرح کاج، طرح ملی یاریگران زندگی در بنگاه های ۲۰ تا ۵۰ نفره اجرا شده است و هم اکنون در سال جاری نیز با همکاری نهادها در حال اجرا می باشد.
وی در خاتمه سخنان خود اعتیاد را سر منشا بسیاری از مشکلات در محیط کاری مانند غیبت های ناگهانی، هزینه های درمان و غرامت بیمه دانست و حل این مسئله را ضروری خواند.
در ادامه این جلسه دکتر سلیمانی از اساتید خبره استان و کارشناس فرهنگی راهکارهایی را در خصوص جلوگیری از وقوع آسیب های اجتماعی در محیط کار ارائه کرد و هرگونه تغییر در نگرش دیدگاه جامعه نسبت به موضوع آسیب های اجتماعی را منوط به رشد و توسعه ابعاد فردی در جامعه دانست و گفت: طرح های متعددی در حوزه کاهش آمار طلاق و اعتیاد در دستور کار است و طرح رصد آسیب های اجتماعی نیز به وسیله طراحی پرسشنامه های استاندارد به تناسب جمعیت آماری مد نظر از مهمترین طرح ها برای اجرا در حوزه آسیب های اجتماعی جامعه کارگری هستند.
همچنین در این جلسه دکتر غلامرضا میرزایی مسئول واحد سلامت روان مرکز بهداشت استان ایلام با اشاره به اهمیت رعایت مباحث اجتماعی در واحد های تولیدی اظهار داشت: بحث آسیب های اجتماعی دارای زیر شاخه های کثیری است که اعتیاد در مبحث امور کارگران بیشتر دیده شده است.
دکتر میرزایی ادامه داد: برای موضوع آسیب های اجتماعی، مرتباً گزارش های ما از طریق روانکاوان و روانشناسان شاغل در مراکز بهداشتی به روز می شود و استان ایلام بیش از سایر استان ها در موضوع آسیب های اجتماعی ورود پیدا کرده است ست داده های موجود در استان به روز تر از استان‌های دیگر خصوصاً استان های همجوار است.
در ادامه نیز آقای حیدر امیدی، کارشناس دفتر اجتماعی استانداری ایلام، بحث آسیب های اجتماعی موجود در جامعه را بحثی گسترده دانست و گفت: ضروری است برای پیگیری، از ریز آسیب ها شروع کرده و سپس به اصل آسیب ها برسیم.
این کارشناس اجتماعی بیان کرد: مهمترین آسیب های اجتماعی به وقوع پیوسته در استان، اعتیاد و خودکشی هستند که مع الاسف بنابر آخرین آمارها همچنان در این موضوع استان دارای سیر صعودی است.
آقای امیدی افزود: اعتیاد عامل نخست و موثر در شکل گیری سایر آسیب های اجتماعی و متاسفانه این موضوع حتی به محیط های کاری سرایت کرده است که نیازمند کار کارشناسی است
وی ادامه داد: مهمترین موضوع در پیشگیری از آسیب های اجتماعی آموزش است و به همین منظور دفتر تسهیل گری تحت نظارت استانداری ایلام راه اندازی شده است اعتباراتی در این خصوص در نظر گرفته شده است که بایستی از موازی کاری در خصوص تخصیص اعتبارات جلوگیری شود.
سرهنگ پاسدار ابراهيم شفیعی مسئول سازمان بسیج کارگری و کارخانجات استان ایلام نیز در این جلسه با تسلیت ایام عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع)  و آرزوی قبولی عزاداری این‌ ایام و همچنین تشکر از حضور و ،بیانِ نقطه نظرات مطرح شده توسط اعضا اعلام کرد، در سنوات گذشته بیشترین آسیب های اجتماعی به وقوع پیوسته متاسفانه در وهله اول متوجه قشر کارگر بوده است و عمده مشکلات اجتماعی مانند بیکاری و طلاق را نشات گرفته از اعتیاد قلمداد کرد.
سرهنگ شفیعی گفت: اغلب زندانیان استان از این قشر شریف و خدوم بودند که نیازمند آموزش هستند زیرا در مرحله اول آموزش و پیشگیری متقدم بر درمان است.
این مسئول ادامه داد: بدون تردید نقش کارگر سالم در شکل گیری جامعه سالم، نقشی کم نظیر و با اهمیت است و اگر کارگرِ ما ناسالم باشد به تبع آن جامعه ما نیز ناسالم خواهد بود.
سرهنگ ابراهیم شفیعی افزود: نیاز است که اقداماتی صورت پذیرد که از ایجاد سوء پیشینه برای کارگران تا حد ممکن جلوگیری شود در همین راستا هفته گذشته موفق شدیم کارگری را که به واسطه عدم پرداخت مهریه به حبس محکوم شده بود را آزاد کنیم.
وی عمده مشکلات کارگران استان را سه دسته برشمرد و خاطر نشان کرد: اولین مشکل کارگران مشکلات جسمانی ناشی از کار و دومین دسته از این دسته مشکلات اجتماعی و آخرین مورد از این مشکلات، مشکلات روحی و روانی هستند که بیش از دو مورد اول نیازمند کار کارشناسی و بررسی طولانی مدت است.
مسئول سازمان بسیج کارگری استان تاکید کرد: باید از پتانسیل های بهزیستی و استانداری و تامین اجتماعی در جهت حل مشکلات و معضلات اجتماعی کارگران استفاده شود و صرفاً نباید به دستور مصوبات و نگارش صورتجلسه برای حل فصل مشکلات کارگران اکتفا کرد.
انجام ارزیابی از خانه های بهداشت کارگری، ارائه آموزش های روانکاوی حین خدمت،وجود نماینده کارگری در آموزشگاه ها و همچنین ایجاد و تقویت تست های روانشناسی ویژه کارگران از مهم‌ترین مصوبات این نشست سه ساعته بود.

#رئیس_سازمان_بسیج_کارگران_و_کارخانجات_کشور 

#مسئول_سازمان_بسیج_کارگران_و_کارخانجات_استان_ایلام 

#سازمان_بسیج_کارگران_و_کارخانجات_استان_ایلام

#سپاه_پاسداران#بسیج_کارگری#آسیب_های_اجتماعی

#اداره_تعاون_کار_و_رفاه_اجتماعی_ایلام#ایلام#استان_ایلام

#سرهنگ_پاسدار_ابراهیم_شفیعی#ایران

ارسال توسط : ilam110
بازدید
دیدگاه